Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Rzeczy, których nie wyrzuciłem, Marcin Wicha

a.d.b

rzeczy

 

            "Kiedyś sądziłem, że ludzi pamiętamy, dopóki możemy ich opisać.
Teraz myślę, że jest odwrotnie: są z nami dopóki nie umiemy tego zrobić.
            Dopiero martwych ludzi mamy na własność,
zredukowanych do jakiegoś obrazka czy kilku zdań." (s.5)

 

 

 

 

 

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy to książka wspomnieniowa, poświęcona matce. Jak we wstępie zapowiada autor "to jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu". Krótka fraza doskonale oddaje tok rozmowy i brzmi bardzo naturalnie. Ta fraza, wspaniała polszczyzna, piękna i precyzyjna to niezaprzeczalne atuty książki.

"Rzeczy..." to w gruncie rzeczy tryptyk. Osobne części dotyczą przedmiotów, relacji z ludźmi i odchodzenia matki. Wszystkie składają się na spójny portret, daleki od sentymentalizmu i idealizacji. Takie połączenia odbrązawiania matki, a zarazem mówienia o niej ciepło to nie lada sztuka.

Z opowieści o przedmiotach i sytuacjach codziennego życia wyłania się portret osoby niebanalnej, silnej, zaradnej, dobrze radzącej sobie z brzydką, PRL-owską rzeczywistością, a przy tym precyzyjnie posługującej się słowem. Słowem właśnie, a nie propagandową nowomową. Żywe, barwne opowieści o przeszłości i codzienności ujawniają też tło. Realia epoki, czy raczej epok wplatane są dyskretnie, bez nachalności, ale bez nich nie byłoby tego specyficznego kolorytu, klimatu książki. Podobnie subtelnie został wpleciony temat zagłady Żydów i ich prześladowania w Polsce w 1968r. To głównie aluzje i powściągliwe wzmianki, choć uważny czytelnik na pewno wychwyci, że matka autora do końca życia zachowała złotą monetę "na szmalcownika".  

"Rzeczy..." są przejmującą opowieścią o matce, która odeszła. Bez ckliwości i tandetnego melodramatyzmu. To elegancki splot przedmiotów, emocji i słów.
Równie elegancka jest też okładka. Czytelna, stonowana, genialna w swojej prostocie.

 

Autor: Marcin Wicha
Tytuł: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017

Tajemnica Brokeback Mountain, Annie Proulx

a.d.b

indeks19

 

"Tajemnica Brokeback Mountain" Annie Proulx została sfilmowana przez Anga Lee. Opowiadanie amerykańskiej pisarki jest krótkie, zawiera mniej wątków niż film. To, co w literackiej wersji było tylko wzmianką, u Anga Lee "nabrało ciała" (o różnicach między filmem a opowiadaniem i związanych z tym obawami pisze Proulx w posłowiu, wydanego przez Rebis opowiadania), ale i ta krótka wersja opowieści o Ennisie i Jacku wzbudza niezwykle silne emocje.

Historia pary głównych bohaterów jest doskonale osadzona w realiach. Przełom lat 60. i 70. XX w. to nie są czasy tolerancji. Bohaterowie wiedzą jaki los czeka homoseksualistów, pamiętają opowiadane z śmiechem historie o pobiciach (i nie tylko) tych "innych". Te krótkie wzmianki lepiej oddają atmosferę strachu niż dosadne i brutalne opisy, których autorzy częstokroć nie szczędzą czytelnikom. Uczucia są jednak silniejsze niż strach i rozsądek. Miłość, która nie miała przyszłości przerodziła się w miłość życia, choć miłość ukrywaną i groźną.

Homoseksualna miłość to nie erotyczna fascynacja, a głębokie uczucie, które przeradza się w rozpacz samotności. Tęsknota zajmuje miejsce krótkich chwil szczęścia. "Tajemnica Brokebeck Mountain" to historia miłości przegranej i z góry skazanej. Celnie uchwycone gesty i zachowania mówią więcej niż tysiące słów, a język bohaterów - dosadny i brutalny- doskonale charakteryzuje ich samych i ich emocje.

Opowiadanie Proulx jest zwięzłe, wielbiciele banalnych opisów rodem z romansideł będą nim zawiedzeni. To kondensat emocji ukrytych w prostej formie, zaszyfrowanych w gestach i wydarzeniach. To minimum słów i mistrzowskie operowanie niedomówieniem, skrótem i symbolem. (Scena z koszulami jest rozdzierająca.)

 

Autor: Annie Proulx
Tytuł: Tajemnica Brokeback Mountain
Tłumaczenie: Konrad Majchrzak i Katarzyna Karłowska
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2006

Miłość, Ignacy Karpowicz

a.d.b

mio

 

"Miłość" Karpowicza to nie powieść, a składanka odrębnych opowieści, które miał łączyć wspólny temat: homofobia. Nie łączy ich jednak, ani w spójną powieść, ani nawet w spójną "wypowiedź na temat". Tematy i motywy bowiem Karpowiczowi uciekają. Ambitny zamiar nawiązania do Platońskiej triady: Piękno, Prawda i Dobro także przerósł autora. Zostały jedynie tytuły poszczególnych części.

Pierwsza opowieść - "Piękno" nawiązuje do historii Iwaszkiewiczów, Stawisko stało się Stokrocią, a najważniejszą postacią jest tu żona Iwaszkiewicza - Anna. To ona wzbudza sympatię i współczucie czytelnika. Ona i Irena, która jest gościem, to ofiary zakłamania mężczyzn. Dwie małżeńskie pary są uwikłane w dziwny układ zdrad i powiązań. Łączy ich nieżyjący kochanek dwojga z nich, Jarosława i Ireny, który umierał w Stawisku/Stokroci pod opieką Anny. Doskonałym posunięciem jest tu brak rozwiązania problemów, bo i w życiu takie problemy są nierozwiązywalne, można je jedynie odpychać.
Akcja tej części rozgrywa się po 1959r., ale język jest stylizowany na wcześniejszy i "przestylizowany". Bliższy jest językowi XIX w., niż połowy XX. Ten językowy anachronizm jest niczym nieuzasadniony. Równie zły jest język drugiej części. "Prawda" została osadzona w Polsce przyszłości i miała być dystopią. Ta przyszła nacjonalistyczna, autorytarna i odizolowana Polska jednak u Karpowicza nudzi, nie straszy. Grozę miał tu chyba budować język, ale ten nowy język to głównie listy słów, określających stare rzeczy, te wszystkie, które już znamy. W zalewie nowomowy nikną wydarzenia i osoby. Historia jest płytka, zbudowana głównie z rekwizytów, "językowych nowości" i frazesów. Totalitaryzmowi przyszłości brak wyraźnej ideologii, a postaciom emocji. I kiedy część pierwsza, po korektach stylistycznych, mogłaby być niezłym samodzielnym opowiadaniem, tak druga już takich nadziei nie budzi. Mielizny, mielizny, mielizny. Nic nie chce płynąć, żadna opowieść. Broni się natomiast część trzecia - "Dobro". To piękna baśń, która ani na chwilę nie wypada z literackiej konwencji, dzięki czemu zyskuje wymiar uniwersalny.

Te trzy części, z których każda jest utrzymana w innej konwencji i innym stylu, przeplata rozbita na części opowieść czwarta - bez tytułu, ale można zgadywać, że to właśnie "Miłość". 1. osobowa narracja to wyznanie geja, nie wnoszące do tematu niczego nowego, poza odkryciem, że niezły pisarz może snuć wywody jak byle gimnazjalistka. Ekshibicjonizm w połączeniu z miałkością opowieści o westchnieniach i spojrzeniach. Banały i oczywistości przeplatają się z partiami bardzo dobrymi. Obok truizmów a'la Coelho o miłości niezbędnej do życia świetne partie, rzeczywiście przeżyte i przemyślane przez narratora. Historia bardzo nierówna, jak zresztą cała książka.

Wnioski po lekturze paradoksalne: ofiarami homofobii są głównie kobiety, a ukrywanie prawdy rujnuje ludziom życie  - czyli kolejny truizm. Zabawny, bo sam Karpowicz prawdę ukrywa - ani Piękno, ani Prawda, ani Dobro nie są opowieściami o...

Czytać? Z ciekawości można, ale lepiej sięgnąć po samego, przywoływanego w powieści,  Iwaszkiewicza i jego "Kochanków z Marony", "Tatarak", wiersze z tomu "Droga", czy najnowsze - listy do Jerzego Błeszyńskiego wydane pod wspólnym tytułem "Wszystko jak chcesz".

 WL14

Autor: Ignacy Karpowicz
Tytuł: Miłość
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017

 

Rzeczy, Georges Perec

a.d.b

rzeczy

 

Debiutancka książka Pereca "Rzeczy" doczekała się niedawno powtórnego wydania i teraz jest może nawet bardziej na czasie niż w 1965 r., kiedy powstała. Przetłumaczona na polski już w czasach głębokiego socjalizmu, książka jest głosem przeciw konsumpcjonizmowi, stąd jej aktualność w czasach wszechobecnych reklam.

Para głównych bohaterów, Jerome i Sylwia, marzą o wygodach, dobrach materialnych, pięknym, luksusowym mieszkaniu, pełnym bibelotów, wierząc, że to zapewni im szczęście. Spędzają życie na snuciu nierealnych planów i marzeniu o wielkiej wygranej lub spadku. Ten świat marzeń odcina ich jednak od przeżywania codzienności. Ich życie jest całkowicie jałowe. Pytanie tylko co jest skutkiem, a co przyczyną. Czy chorobliwa żądza posiadania jest przyczyną ich emocjonalnej wegetacji i intelektualnej pustki, czy przeciwnie? Może to pustkę usiłują zapełnić kultem rzeczy i mitologizowaniem posiadania? Nie zmienia to faktu, że ich jedyne chwile szczęścia wiążą się z zakupami, a późniejszy brak pieniędzy jest katastrofą, źródłem konfliktów i wzajemnych oskarżeń. Nie interesuje ich jednak nic, poza zakupami. Nie interesuje ich świat, polityka, literatura czy nauka. Nawet, szybko topniejący krąg znajomych, podobnych zresztą do nich w każdym calu, nie wzbudza ich zainteresowania.

Jerome i Sylwia pragną wolności (między innymi od stałej pracy), a tej upatrują w bogactwie, nie dostrzegając, że stają się niewolnikami przedmiotów, których tak obsesyjnie pragną. Aspirują do klasy wyższej, ale brak im i ogłady, i wyczucia, i wykształcenia, które mogłoby zmianę statusu zapewnić. Imają się dorywczych zajęć i tkwią w poczuciu nieustannego niespełnienia.

Narracja zderza wspaniałe, zniewalające opisy przepychu z banalną, choć wcale nie najgorszą,  rzeczywistością. Uderzające są też gramatyczne gry. Początek książki, obfitujący we wspaniałe opisy, to narracja w trybie warunkowym. Równie nierealne jest zakończenie, bo tu z kolei narracja operuje czasem przyszłym. Tylko środkowa partia książki narracja utrzymana jest konsekwentnie w czasie przeszłym (głównie dokonanym) i chyba jedynie te fragmenty mówią o czymś rzeczywistym i konkretnym.

 Autor: Georges Perec
Tytuł: Rzeczy
Tłumaczenie: Anna Tatarkiewicz
Wydawnictwo: Lokator
Data wydania: 2014

Nieznana terrorystka, Richard Flanagan

a.d.b

flanagan

 

 

Sensacyjny wątek oskarżonej przez media o terroryzm kobiety jest pretekstem do rozważań o roli mediów i manipulacji informacją dla własnych korzyści. "Nieznana terrorystka" to fikcyjny, ale prawdopodobny przykład cynicznej gry polityków i powiązanych z nimi mediów, manipulujących społecznymi nastrojami. Oczywiście niemal wszyscy ulegają sztucznie kreowanej histerii, nabierają się na gry pozorów, uproszczenia i wygodne schematy, które zwalniają z myślenia. Letarg trwa, póki człowiek sam nie zostanie wplątany w tryby machiny mass mediów i nie stanie się ich ofiarą.

"Nieznana terrorystka" Richarda Flanagana to dla mnie zaskoczenie. Autor po "Ścieżkach północy", "Klaśnięciu jednej dłoni" i "Pragnieniu" deklarował wprawdzie, że w najnowszej powieści odchodzi od tematów historycznych, ale mówił też o zmęczeniu trudnymi tematami i zapowiadał książkę lżejszą. Spodziewałam się zatem, zgodnie z tytułem, powieści sensacyjnej, ale książka Flanagana to coś dużo lepszego.

Narracja pozwala poznać psychikę bohaterki i jej autorefleksje na własny temat. Doll poniewczasie dostrzega, że tym samym schematom i uproszczeniom, których ofiarą się stała na skutek medialnej nagonki, kiedyś sama ulegała. Jej refleksje mają jednak charakter uniwersalny. Kolejne epizody odsłaniają przed czytelnikami dzieje bohaterki, równocześnie jednak stopniowo ujawniana przeszłość kobiety staje się dla dziennikarzy i żądnych poklasku psychologów pretekstem do oskarżeń i "dowodem winy". Niemal jak u Kafki jednostka jest bezbronna w starciu z systemem. Nawet nieliczni myślący samodzielnie i nie ulegający w swoich sądach z góry narzuconym "prawdom" są, jak policjant Tony, z konieczności podporządkowani systemowi służbowej hierarchii. Zresztą historia Giny i Tony'ego, który usiłuje jej bronić dobitnie pokazuje, że człowiek jest ledwie igraszką w rękach losu.

Narracja w powieści  jest niespieszna, zupełnie inna niż w powieściach sensacyjnych, więc miłośnicy thrillerów i kryminałów mogą się czuć rozczarowani. Klamrowa budowa już na wstępie ujawnia zakończenie, a szereg pobocznych postaci i wydarzeń dodatkowo spowalnia akcję. Ta mistrzowska retardacja pozwala jednak Flanaganowi naświetlić mechanizmy służbowych zależności, machinacje mediów i polityków, służące zaspokajaniu ich ambicji, ukazać przestępczy półświatek i sex business,  ale też nakreślić wiarygodne portrety bohaterów.

Książka gorzka i niepokojąca. Znacznie lepsza niż wynikałoby to z zapowiedzi.  To głęboka analiza współczesności.   

WL13

Autor: Richard Flanagan
Tytuł: Nieznana terrorystka
Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci