Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Krótka wymiana ognia, Zyta Rudzka

a.d.b

rudzka

 

 

Bohaterką "Krótkiej wymiany ognia" jest postać niestereotypowa, 70-letnia poetka Roma Dąbrowska jest, jak bohaterki Jelinek, przenikliwa, cyniczna i obserwująca świat i siebie z gryzącą ironią.

Cynizm Romy jest uderzający, dotyka jej samej i ludzi z jej otoczenia. Doskonale zorientowana w realiach nie żywi złudzeń co do intencji innych: "Każdy chce być artystą, a jak nie, to chociaż z artystką". A że sama do świętych też nie należy ocenia mężczyzn jak potencjalne łupy. Roma ma odwagę marzyć o seksie, przy czym ocenia siebie z niemilknącą złośliwością. Nie mniej złośliwie ocenia mężczyzn.

Historia jest prowadzona dwutorowo. To podwójna biografia matki i córki złożona z migawek, fleszy i monologów prowadzonych przez obie. Teraźniejszość miesza się z przeszłością, nakładają się na siebie wspomnienia własne i cudze, fantazje i realne opisy. Zacierają się granice czasu i granice poszczególnych ludzi. Co jest życiem Romy, a co jej matki? Co jest realnym życiem, a co tylko fikcją, zmyśleniem sprowokowanym przez fotografie? Ile w człowieku jego samego, a ile innych? Ile odziedziczonych historii buduje tożsamość?

"Krótka wymiana ognia" to opowieść o dziedziczeniu przeszłości i odchodzeniu od życia, którego nie jest w stanie zastąpić poezja, o starości, na którą nie ma zgody i wiecznej walce "o" i "z", doskonale ujętej w krótkie jak pojedyncze strzały zdania i równoważniki zdań. Największe wrażenie  robią jednak historie przemilczane, przeinaczone tak, że nie sposób dojść prawdy. Czytelnik zostaje więc z całą gamą sprzecznych uczuć i to na długo.

Autor: Zyta Rudzka
Tytuł: Krótka wymiana ognia
Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 2018

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [awita] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Słyszałam, że to odważna, feministyczna książka. Zdecydowanie chciałabym przeczytać.

  • a.d.b

    Książka świetna. Językowy i kompozycyjny majstersztyk i chyba znaczeniowo głębsza niż się w pierwszej chwili wydaje. Czy jest feministyczna? Jeżeli za feminizm uznamy to, że Roma mówi mężczyznach tak, jak oni zwykle o kobietach? Cudowne jest to odwrócenie ról.

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci