Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Złote okulary, Giorgio Bassani

a.d.b

zote_okulary

 

W przypadku "Złotych okularów" Giorgio Bassaniego już okładka książki z obrazem "Lovers of the Sun" Henry’ego Scotta Tuke zdradza temat. Patrząc na nią nie trudno się domyślić, że tematem włoskiej mikropowieści  jest miłość homoseksualna.
Historia rozgrywa się w przedwojennej Ferrarze, ale historia doktora Fadigatiego jest tylko częścią opowieści o mieszczanach żydowskiego pochodzenia w faszystowskich Włoszech. Narrator, który niespiesznie snuje swoją opowieść jest z pochodzenia Żydem i także jego dotyczą niepokoje tego okresu i obawa, że zostanie uwięziony w ciasnym, pozbawionym perspektyw świecie. Lęki narratora przed zamknięciem w kulturowym getcie są lustrzanym odbiciem losu ferraryjskiego laryngologa, którego wspomina. Obawia się wykluczenia, które i doktora spotkało. Bohaterowie obu równolegle opowiadanych historii ujawniają swoje postawy , poglądy i przekonania czynem, sporadycznie ich opinie pojawiają się w rozmowach, nie ma jednak u Bassaniego anliz psychologicznych i gotowych, podawanych czytelnikowi wprost charakterystyk postaci. Postawy są czytelne dopiero w kontekście działania bohaterów, a lęk, niepokój i nastój oczekiwania można wyczytać z półsłówek narratora.
Jasnym, precyzyjnym językiem narrator opowiada dwie uzupełniające się historie wykluczenia. Zachwyca finezja splotu narracji i logicznej konstrukcji  tych historii.

Autor: Giorgio Bassani
Tytuł: Złote okulary
Tłumaczenie: Halina Kralowa
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Rok wydania: 2014

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci