Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Porozumienie bez przemocy, Marshall Rosenberg

a.d.b

pbp

 

"Porozumienie bez przemocy" Marshalla Rosenberga jest książką bardzo znaną i nie wymagającą rekomendacji, a określenia "język szakala" i "język żyrafy", jako metaforyczne określenia odmiennych stylów komunikacji weszły na stałe do użytku.
Czytanie "Porozumienia..." ułatwia przejrzysty układ, wytłuszczenia najistotniejszych myśli i podsumowania rozdziałów. Do zalet trudno natomiast zaliczyć wplecione w tekst kiczowate piosenki i wierszyki.
Dzięki PBP łatwo zauważyć i wyeliminować schematy komunikacyjne. Autor wiele uwagi poświęca rozpoznawaniu emocji własnych i rozmówcy i odróżnianiu obserwacji od ocen, uczy empatii i odkrywania rzeczywistych potrzeb rozmówców. PBP nie jest nauką perswazji czy, mówiąc  wprost manipulowania ludźmi, by osiągnąć własne korzyści. To lekcja komunikacji na głębszym poziomie i może być szczególnie cenna w relacjach partnerskich, rodzinnych i przyjacielskich. Książka zawiera sporo konkretnych przykładów dialogów, z których można korzystać, dostosowując je do własnych potrzeb i zwyczajów językowych, choć trzeba przyznać, że część z nich brzmi dość sztucznie i sprawdzi się lepiej w gabinecie  terapeuty niż w codziennych życiowych sytuacjach.
W pierwszej chwili rady Rosenberga i jego metody budzą wręcz opór, tak znacznie odbiegają od typowych nawyków komunikacyjnych, ale po głębszej analizie należy przyznać autorowi rację. Z jednym tylko zastrzeżeniem: to nie jest książka dla każdego. Będzie pomocna dla osób śmiało wyrażających swoje racje i tych, którzy mają problem ze sprecyzowaniem własnych oczekiwań i zatrzymują się na poziomie niewiele mówiących ogólników. Myślę jednak, że może być niebezpieczna w przypadku osób nieśmiałych i łatwo ulegających wpływom innych. Nacisk jaki położono w książce na rozpoznanie cudzych emocji może potęgować ich problemy i prowadzić do "utraty siebie".

 

Autor: Marshall B. Rosenberg
Tytuł: Komunikacja bez przemocy. O języku życia.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2016
Tłumaczenie: Marta Markocka-Pepol, Michał Kłobukowski

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci