Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Czy jest ktoś, kto cię kocha, Kalin Terzijski

a.d.b

indeks12

 

 

"Czy jest ktoś, kto cie kocha" to zbiór 16 opowiadań. Autor - Kalin Terzijski to lekarz, który po czterech latach pracy w szpitalu psychiatrycznym porzucił medycynę i całkowicie poświęcił się literaturze. Być może ze względu na te szpitalne doświadczenia bohaterami bułgarskiego pisarza są ludzie nieszczęśliwi, osamotnieni, przeżywający bez końca poczucie niesprawiedliwości, pielęgnujący rozczarowania aż do śmierci, wcześniej popadając w rutynę, w której upatrują ratunku i życiowej stabilizacji.

Tytułowe pytanie pada już w pierwszym opowiadaniu, ale pragnienie miłości dotyczy bohaterów wszystkich opowiadań zbioru i nawet jeśli nie jest wyrażone wprost, łatwo je odnaleźć w opowiadanych wydarzeniach. Wszyscy bohaterowie to samotni, zgorzkniali ludzie, oczekujący ratunku z zewnątrz, czekający na cud zrozumienia i bliskości, który nigdy nie nastąpi, bo w rzeczywistości bohaterowie nie są w wstanie rozmawiać o rzeczach istotnych. Prowadzą byle jakie rozmowy o niczym, oczekując przy  tym głębszego porozumienia i akceptacji. Stany i emocje, które przeżywają są typowe dla egocentryków, nie ma tu miejsca na półcienie, jest albo czarne, albo białe, albo miłość, albo nienawiść, albo czułość, albo przemoc i nigdy nic pomiędzy.
Świat "Czy jest ktoś..." jest brzydki, naturalistycznie brzydki. To świat nor, obskurnych  mieszkań, nędzy, prostytucji, alkoholu. Życie w takich miejscach jest pozbawione sensu, bohaterowie szczęścia szukają więc w uporządkowanych, rutynowych wręcz czynnościach, równocześnie całkowicie bezwolnie godząc się na swój los.

Postaci i wydarzenia są w tych opowiadaniach tak przerysowane, że aż groteskowe, ale mimo to są ciągle prawdziwe. Opowiadania Terzijskiego to dosadna, mocna, wręcz brutalna proza. Trzecioosobowa, zdystansowana narracja obfituje w spostrzeżenia dotyczące natury ludzkiej. Wplecione w narrację uwagi tego rodzaju to zwykle problemy, nad którymi bohaterowie się nie zastanawiają, choć byłoby to zasadne w ich sytuacji. Trzecioosobowa narracja pozwala też na dwuznaczne zakończenia.

Ksikowe_kimaty

Autor: Kalin Terzijski
Tytuł: Czy jest ktoś, kto cię kocha
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Rok wydania: 2015
Tłumaczenie: Hanna Karpińska

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Ytr0001] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Słyszałam już o tej powieści, ale zapomniałam już, że to tak ciekawa pozycja. :) Rzeczywiście po lekturze Twojej recenzji wygląda to tak, jakby praca w tym szpitalu jakoś wpłynęła na autora... Lubię książki, w którym jest naturalistyczny, brutalny świat, samotni bohaterowie i przerysowane wydarzenia, dlatego myślę, że książka bardzo przypadnie mi do gustu. :)

  • a.d.b

    Gorzkie są te opowiadania, to fakt, ale ... I świetne zakończenia, a właściwie taki dwuznaczny brak zakończeń. Nic tylko myśleć: i co dalej?
    U mnie to był tzw. półkownik, czyli książka czekająca na półce dość długo na swoją kolej.

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci