Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Wanda, Anna Kamińska

a.d.b

indeks9

 

"Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" Anny Kamińskiej to biografia Wandy Rutkiewicz. Chyba każdy zna to nazwisko i kojarzy polską himalaistkę nawet jeśli nie potrafiłby wymienić jej osiągnięć. W takiej atmosferze łatwo stawiać pomniki i pisać peany pochwalne. Z drugiej jednak strony Rutkiewicz była postacią kontrowersyjną, nie przez wszystkich lubianą i często krytykowaną. I tu znowu pokusa zrzucania z piedestału. Annie Kamińskiej udało się uniknąć tych pułapek, dzięki czemu biografia pierwszej zdobywczyni K2 jest pełna, a sama postać himalaistki żywa, zajmująca i niejednoznaczna.

W trakcie czytania raz po raz przypominał mi się fragment piosenki Elżbiety Adamiak: "rzeczywiście tak jak księżyc ludzie znają mnie tylko z jednej jesiennej strony". Zasługą Anny Kamińskiej jest pokazanie "obu stron księżyca". Osiągnęła to zestawiając opinie wielu ludzi: rodziny, przyjaciół, wrogów, towarzyszy wypraw wysokogórskich, opinie kolegów z pracy i rozczarowanych mężów. Godna podziwu jest benedyktyńska praca autorki, ogrom zebranych materiałów archiwalnych, przeprowadzonych wywiadów i zestawienie ich w logiczną i spójną całość, a przy tym całość fascynującą. Nie ma tu miejsca na, tak częste w biografiach, zanudzanie czytelnika datami. Te pojawiają się tylko w kluczowych momentach jako element porządkujący. Nie jest to też książka specjalistyczna, która zamęczy czytelnika technicznymi detalami wypraw, szczegółami topograficznymi, czy opisami sprzętu. Po "Wandę" może bez obaw sięgnąć każdy, nawet ten, kto góry zna jedynie z pocztówek, ta książka jest bowiem spotkaniem z człowiekiem gór, a nie samymi górami.

Sama Rutkiewicz to postać nietuzinkowa i to od wczesnego dzieciństwa. To człowiek pełen sprzeczności, dla każdego inny i tak też jest portretowana. Właśnie ten portret człowieka fascynuje, chyba nawet bardziej niż sam fenomen "twardej baby gór" i zdobywczyni ośmiu (spośród czternastu) ośmiotysięczników. "Wanda" to rzadka okazja, żeby w najwybitniejszej do dziś polskiej (a może nie tylko) himalaistce  zobaczyć także człowieka.

 

WL

 

Autor: Anna Kamińska
Tytuł: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci