Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Nic zwyczajnego, Michał Rusinek

a.d.b

nic_zwyczajnego

 

"Nic zwyczajnego" Michała Rusinka to rzeczywiście nic zwyczajnego, bo książka stanowczo do zwyczajnych nie należy. Nie tylko z racji tematu: 15 lat znajomości z powszechnie uwielbianą Wisławą Szymborską, niezwykły jest też takt z jakim wieloletni sekretarz portretuje poetkę.

Autorowi udało się zachować umiar. Nie eksponuje siebie i swojej roli, a ta była niemała w ciągu lat "sekretarzowania" Noblistce, nie sprowadza też Szymborskiej do szeregu anegdot, chociaż chętnie je przytacza, objaśniając przy tym jaką rolę pełniły w życiu poetki. Książka obfituje  w żarty słowne, limeryki, opowieści o codzienności i warsztacie pracy Szymborskiej. Obok tego jest też miejsce na poważniejszą tonację, na fragmenty wierszy i analizy twórczości. Te momenty serio i te z uśmiechem autor przeplata, dzięki temu lektura na przemian zmusza do śmiechu i zadumy i nie nuży ani przez chwilę.

Takt, umiar, doskonałe wyczucie językowe autora i starannie dobrana oprawa graficzna czynią z tej książki lekturę dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli twórczości Wisławy Szymborskiej.  

 

Autor: Michał Rusinek
Tytuł: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016

 

 

 

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci