Menu

słowo o słowach

O książkach, książkach i książkach. Czasem o wierszach i filmie.

Mądrzej, szybciej, lepiej, Charles Duhigg

a.d.b

mdrzej

 

W jaki sposób wykorzystać naukowe odkrycia dotyczące efektywności w codziennym działaniu? Tego i jakie to odkrycia można dowiedzieć się z najnowszej książki Charlesa Duhigga "Mądrzej, szybciej, lepiej". Autor rewelacyjnej "Siły nawyku" tym razem "prowadzi śledztwo" w sprawie efektywności działania. Z tym że według niego o efektywności nie świadczy wykreślanie kolejnych zrealizowanych punktów planu, a umiejętność dokonywania wyborów.

Książka Duhigga łączy w spójną całość efekty odkryć z zakresu neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, dzieląc je na osiem najistotniejszych obszarów, omówionych w osobnych rozdziałach. Jak przystał na rasowego dziennikarza śledczego (a to codzienność autora) Duhigg każdy z rozdziałów rozpoczyna od prezentacji wybranego przykładu, który staje się ilustracją zagadnienia i obiektem analizy równocześnie. Niektóre z tych przykładów są wstrząsające (mimo, że ogólnie znane), jak choćby katastrofa Airbusa A330 z 2006 r. Inne, nie mniej ciekawe, na szczęście kończą sie tak szczęśliwie jak disneyowska "Kraina lodu" - także wykorzystana w książce jako "materiał dydaktyczny". Metoda łączenia ciekawego przykładu i analizy teoretycznej sprawdza się doskonale. Czytelnik z łatwością zapamiętuje prezentowane techniki planowania np. SMART czy też metodę badania naukowego z jedną zmienną.

Przystępny język i dobrze dobrane przykłady są kluczami do sukcesu książki i naszego, bo zawarte w książce informacje przyswajamy momentalnie. Pozostaje je tylko wprowadzić w życie, a to jest ze wskazówkami Duhigga łatwe.

 

Autor: Charles Duhigg
Tytuł: Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2016
Tłumaczenie: Bernadeta Minakowska-Koca

 

© słowo o słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci